Ako sa sám naučiť hrať na klavíri

3001x0

Chcete sa naučiť hrať na piane, no nemáte dostatok času alebo prostriedkov, aby ste si najali učiteľa alebo chodili do hudobnej školy? Samostatné učenie hry na piano môže byť náročné, no je tiež veľmi hodnotné a oslobodzujúce. Potrebné je však pochopiť, že sami sa na piane nikdy kompletne nenaučíte hrať, pretože v procese individuálneho učenia budete aj tak postupovať podľa rád a názorov iných ľudí.

Často budete počuť, ako sa niekto chváli, že sa na hudobnom nástroji naučil hrať sám – no nikdy to však nebude úplná pravda. V určitom bode sa určite zaseknete a budete potrebovať radu od iného hudobníka. Dokonca aj ak len počúvate tvorbu iných muzikantov, svojim spôsobom ich kopírujete a učíte sa ich štýl. Následne uvidíte, že vo vašej hudbe cítite ich vplyv. 

Nechápte ma zle. Učiť sa síce môžete sami, ale len do určitého rozsahu, a nakoniec sa aj tak budete musieť obrátiť na iných hudobníkov. Ukáže sa to na vašom hraní. 

Ak sa vám napríklad páči štýl Jerryho Lee Lewisa, a jeho rock&roll na piane, naučíte sa hrať ako on a budete kopírovať jeho štýl. Tým sa však nenechajte odradiť. Podľa mňa je možné naučiť sa hrať na piane sám, no bude si to vyžadovať množstvo tvrdej práce a hlavne disciplíny.

V určitom bode sa vám bude zdať, že sa neviete pohnúť ďalej a stratíte motiváciu, no ak ste vytrvalý/á a odhodlaný/á naučiť sa hrať na piane, určite uspejete. Ponúkam vám niekoľko tipov a rád, ako sa sám naučiť hrať na piane.

Výber nástroja

Nákup vhodného nástroja môže byť niekedy problém, najmä ak neviete, čo si vlastne máte kúpiť. Ak máte peniaze, kúpte si normálne 88-klávesové piano. Tiež sa uistite, či v prípade potreby budete môcť tento tovar do 14 dní vrátiť.

Ak nemáte peniaze na nákup nového piana, vždy máte možnosť kúpiť si používaný produkt „z druhej ruky“. Ak nemáte žiadne peniaze či dostatok miesta pre piano v izbe alebo v dome, môžete si zvoliť elektronický klavír. V tomto prípade zvážte nákup štandardného 88-klávesového klavíra, ktorý má 52 bielych a 36 čiernych klávesov.

Učenie sa od iných muzikantov 

Na vašej ceste k ovládnutiu umenia hry na piano si môžete vypočuť názory a rady od mnohých muzikantov, a nechať sa inšpirovať ich štýlom a tým, čo dosiahli.

Keď sa niekde zaseknete, je dobré vziať si album vášho obľúbeného muzikanta a len počúvať jeho tvorbu. Pomôže vám to nabrať inšpiráciu a motiváciu. Keď už budete pokročilejší, osvojíte si jeho metódy a štýl. Nikdy nepodceňujte silu počúvania tvorby iných muzikantov.

Učenie sa z kníh

Nájsť môžete naozaj dobré knihy s tabuľkami základných akordov pre piano. Okrem toho by ste sa mali naučiť aj niečo z hudobnej teórie. Ak nájdete knihu, ktorá vás dokáže naučiť niečo praktické z hudobnej teórie, pomôže vám to v rýchlejšom napredovaní na ceste učenia sa hre na piano.

Vždy je vhodné nájsť si knihy s notovými zápismi obľúbených piesní. Na začiatku vám bude pripadať, že tieto notové zápisy sú písané nejakým cudzím jazykom – ono to vlastne je istá forma cudzieho jazyka, no keď sa naučíte význam všetkých značiek a symbolov, začnete vidieť svetlo na konci tunela. 

Učenie sa z webových stránok na internete

Na internete nájdete množstvo webových stránok, ktoré vám pomôžu naučiť sa hrať na piane, no pri hľadaní vhodnej stránky buďte opatrný/á, pretože nie všetky môžu byť užitočné, a niektoré vás dokonca môžu zmiasť alebo vás nebudú posúvať ďalej. V ponuke je hneď niekoľko dobrých stránok pre začiatočníkov. Jedna z nich, ktorá sa vyznačuje kvalitou a profesionalitou, je stránka smartpiano.eu.

Pravidelne cvičte

Každý deň si vytýčte určitý čas na cvičenie hrania na piane. Správajte sa počas tohto času, akoby to bola vaša ďalšia práca; alebo ak chodíte do školy, akoby to bol váš ďalší odbor. Nikdy nezameškávajte lekcie. Žiadny z vašich obľúbených muzikantov to nedotiahol tak ďaleko bez poctivého trénovania. Ak by ste sa mohli s jedným z nich rozprávať a požiadať ho o radu, som si istý, že by vám povedal iba to, aby ste neodkladali cvičenie a stále napredovali. Iba tréningom sa dostanete k dokonalosti.

Dobré návyky vás posunú vpred

Keď začnete hrávať na piane, určite si na sebe všimnete, že bude pre vás unavujúce zostať po celý čas v jednej polohe. Táto poloha je však prirodzená pri hre na piane. Keď si sadnete za piano, uvoľnite sa, a nechajte vaše ruky a ramená voľne visieť vedľa vašich bokov.

Keď si dáte ruky na klaviatúru, majte ich uvoľnené. Uvoľnite si aj ramená.

Keď sa na piane učíte niečo nové, uistite sa, že sa to učíte správne. Určite vám pomôže, keď sa to od začiatku budete učiť správne. Aspoň sa v budúcnosti nebudete musieť odúčať zlé návyky. Zoznámte so svojim hudobným nástrojom, a keď sa budete učiť hrať, učte sa pomaly a hlavne správne.

Záver

Nezáleží na tom, kde sa zaseknete – ak požiadate o pomoc pri učení sa hre na piano, vôbec to nie je znak slabosti. Najlepším miestom na začatie svojpomocného učenia sa je webová stránka smartpiano.eu.

Nenechajte sa odradiť vecami, ktoré vás brzdia. Hovorí sa, že hlavným dôvodom, prečo sa ľudia vzdávajú je, že si neveria, a neveria vlastným schopnostiam v prekonávaní prekážok. Nebuďte jedným z nich. Začnite! A pokračujte v tom, čo ste začali – hoci si myslíte, že na to možno nemáte. 

 
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov