Jednoduché piesne, ktoré sa môžete naučiť hrať na piane

8863x0

Niektorí ľudia považujú piano za nástroj, na ktorom je náročné sa naučiť hrať, no zasa iní hovoria, že to nie je až taký ťažký nástroj. Veľmi veľa však závisí od toho, koľko úsilia a energie chcete učeniu venovať.

Vplyv budú mať aj iné faktory, ako napríklad predošlé skúsenosti, či ste profesionál alebo či chodíte do hudobnej školy. Úplným začiatočníkom odporúčam pozrieť si stránku smartpiano.eu, ktorá pre vás bude spoľahlivým a hlavne zrozumiteľným sprievodcom vo svete učenia sa hre na piane.

Určite sa vo vašom živote občas objavujú spoločenské situácie, na ktorých by ste radi ukázali vaše schopnosti, no zároveň neviete, akú pieseň by ste v tej chvíli mali zahrať. Ak ste s hraním začali len pred pár mesiacmi, a ste presvedčený/á, že chcete zaujať vaše publikum, mám tu pre vás niekoľko tipov na jednoduché piesne. 

Kľúčom je, aby ste sa hlavne príliš neponáhľali v rámci svojho napredovania. Namiesto náhlenia sa za výsledkami sa radšej sústreďte na presnosť hrania. Zamerajte sa vždy na to, aby ste danú lekciu zvládli čo najlepšie, a aby ste sa pri hraní cítili pohodlne.

Niekoľko tipov na piesne, ktoré odštartujú vašu hudobnú kariéru

Skôr, než vám ponúknem niekoľko piesní, ktoré som si pre vás pripravil, pozrime sa na niekoľko tipov, ktoré by mohli ovplyvniť váš celkový výkon. Ak ste ešte len začiatočník a učíte sa základy hrania na piane, mali by ste sa sústrediť hlavne na koordináciu pohybov rúk a na presnosť.

 Rýchlosť hrania sa dostaví časom, takže s ňou si na začiatku vôbec nemusíte robiť starosti.

Ak je pieseň, ktorú chcete zahrať, troška zložitejšia a skladá sa z niekoľkých rozdielnych častí, začnite s precvičovaním týchto častí jednotlivo, a postupne pracujte na tom, aby ste ich scelili do jednej piesne – všetko v rámci vašich možností. Ako som uviedol vyššie, nie sú to žiadne preteky a určite je lepšie naučiť sa najskôr správny spôsob hrania, namiesto toho, aby ste museli znova začať od začiatku, keď si uvedomíte, že ste sa niečo naučili zle.

Okrem toho by som vám chcel poradiť, aby ste venovali čas čítaniu nôt. Je to veľmi cenná zručnosť, ktorá vám uľahčí a zefektívni čítanie notového zápisu. Keď budete ovládať jednotlivé symboly na notovom hárku, budete sa môcť o to viac sústrediť na koordináciu pohybov nôh a rúk. Keď budete napredovať, zvyknete si na memorovanie jednotlivých častí piesní a ich precvičovanie priamo vo vašej hlave sa stane úplne bežnou záležitosťou. Ak teda chcete naozaj začať, stránka smartpiano.eu je skvelým zdrojom informácií, ktoré vás naučia prvým krokom pri hre na piane. 

Takmer každý pianista – bez ohľadu na jeho skúsenosti – má niekoľko piesní, ktoré vám pokojne zahrá aj o polnoci. Keď sa zameriate na tipy, ktoré som uviedol vyššie, vaše začiatočnícke zručnosti sa vo veľmi krátkom čase výrazne zlepšia a budete sa môcť posunúť k cvičeniu niekoľkých zaujímavých piesní, ktoré uvádzam nižšie.

Jednoduché piesne, ktorými určite zaujmete

Ako som uviedol vyššie, naozaj sa nikam nemusíte náhliť. A to ani v prípade, že vás čaká nejaké vystúpenie. K dispozícii je množstvo obľúbených piesní, ktoré si nevyžadujú mnoho zručností a zvládnete ich rýchlo, aj bez väčšej námahy.

‘Imagine’ od Johna Lennona

Je to jedna z najpopulárnejších piesní 70. rokov 20. storočia a pravdepodobne najlepšie sólové dielo Johna Lennona. Táto pieseň je vhodná pre niekoho, kto ešte len začína s hrou na piane a chce ohúriť svoje publikum. Dôvod? Na rozdiel od iných, komplikovanejších rockových balád, je tento klavírny song zameraný hlavne na akordy a pár nôt.

Hoci aj v tomto prípade bude potrebné oboznámiť sa so všetkými značkami v notovom zápise, fakt, že nebude potrebné sústrediť sa na každú jednu notu, vám umožní viac sa zamerať na koordináciu rúk a používanie pedálov. Pri hraní akordu C v základnej polohe a akordu F v druhej inverzii vytvoríte melódiu, ktorú každý pozná.

Zatiaľ môžete hrať len tieto dva akordy, až kým nenaberiete viac skúseností a sebavedomia. 

‘Pre Elišku’ od Beethovena

Ak ste niekedy chodili na profesionálne hodiny klavíra, určite viete, že pieseň „Pre Elišku“ je považovaná za jednu z najlepších piesní pre začiatočníkov, a to z viacerých dôvodov: túto pieseň sa pohodlne naučíte do jedného mesiaca, a okrem toho znie veľmi komplikovane vďaka zmene oktáv a striedaniu akordov, ktoré sa hrajú oboma rukami. 

Na druhú stranu, čo sa týka potrebnej koordinácie, táto pieseň sa dá naučiť asi najjednoduchšie – jednotlivé časti piesne si rozdelíte medzi pravú a ľavú ruku, čo znamená, že v skutočnosti táto pieseň vôbec nie je taká komplikovaná, ako sa vášmu publiku javí. Kompletný tutorial na túto skladbu nájdete v kurze smartpiano Level I na stránke smartpiano.eu

‘Claire de Lune’ od Debussyho

Ak ste fanúšikom francúzskych skladateľov, túto pieseň sa jednoducho musíte naučiť. Pieseň ‘Claire de Lune’ je jedna z najvýznamnejších piesní od Debussyho a je typická tzv. pentatonickou stupnicou, v ktorej sa nachádzajú variácie tónov Db, Eb, F, Ab, Bb. Keď sa naučíte hrať diatonické triády a akordy, tento song zvládnete bez akýchkoľvek problémov a môžete sa ním pochváliť na vašom prvom vystúpení. 

Óda na radosť

Táto skladba pochádza  z pera Ludviga van Beethovena. Je to ústredná melódia s deviatej symfónie, ktorá vo svojej dobe zožala obrovský úspech vtedajšieho hudobného sveta. Óda na radosť je jednou z najkrajších melódií, aké človek vytvoril a možno aj preto si ju lídri európskej únie vybrali ako svoju hymnu. Ako sa hovorí v jednoduchosti je krása a taká je presne táto melódia. V kurze smartpiano Level I.ju učím v základnej tónine C dur. Dá sa naučiť pomerne rýchlo a ak sa zahrá správne a vložíte do nej ako hovoria muzikanti drive, vaše publikum bude určite nadšené.  Kompletný tutorial na túto skladbu nájdete v kurze smartpiano Level I na stránke smartpiano.eu

Záver

Vystupovanie pred publikom – hoci sú to len vaši kamaráti alebo členovia rodiny – môže byť veľmi stresujúce. Vy sa však vôbec nemusíte báť, najmä, ak ste na piane začali hrať len pred niekoľkými mesiacmi. 

Vaše publikum od vás nebude očakávať žiadny skvelý výkon, pretože predpokladá, že piano je nástroj, na ktorom je veľmi ťažké sa naučiť hrať. Vy ich však môžete veľmi milo prekvapiť známymi piesňami, ktoré budú v súlade s vašimi aktuálnymi zručnosťami. Takže namiesto stresu si radšej stiahnite noty pre vyššie uvedené piesne, a pustite sa do práce!

 
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov