Ako hrať na klavír len podľa sluchu

2698x0

Hra na piano v sebe zahŕňa množstvo vecí. Jednou z nich je trénovanie vašich zmyslov vnímania hudby. Sluch je zmyslom, ktorý vám pomáha vnímať hudbu, a jedným z najkrajších spôsobov, ako sa naučiť hrať na piane, je naučiť sa precítiť hudbu práve prostredníctvom vlastného sluchu.

Čo to vlastne znamená hrať na piane len podľa sluchu? Je to schopnosť počúvať hudbu ušami a preniesť jej tóny na klávesy vášho piana, aby si túto hudbu mohli vychutnať aj iní ľudia. Pýtate sa, či sa musíte s touto schopnosťou narodiť? Odpoveď je hlasné NIE! 

Mnoho ľudí tvrdí pravý opak, no pravdou je, že s touto schopnosťou sa nemusíte narodiť. Znie to ako nejaký nový film alebo seriál o superhrdinoch, ktorí majú túto „schopnosť“. 

Našťastie, pre nás, obyčajných ľudí, nie je potrebné mať schopnosť počúvania hudby. Je samozrejme pravdou, že niektorí ľudia majú dar od prírody, že počujú všetky možné tóny, no zároveň je to aj umenie, ktoré sa človek dokáže naučiť. Pre niekoho to môže byť ľahké, a pre iného pomerne náročné, no počúvať hudbu sa môže naučiť každý. Ak počúvate vášho obľúbeného muzikanta alebo kapelu a spievate si s nimi, počujete hudbu!

Takže, namiesto toho, že túto hudbu budete odovzdávať prostredníctvom vašich úst a spevu, prenesiete ju svojmu publiku prostredníctvom klávesov na piane. Pre človeka ako takého je udržanie rytmu alebo spievanie prirodzená vec. Stačí sa len započúvať do niektorých ľudí, napríklad keď sú v sprche. Na internete nájdete webové stránky, ktoré ponúkajú lekcie pre začiatočníkov alebo pokročilých pianistov. Pozrite si stránku smartpiano.eu ako jeden z týchto úžasných a užitočných zdrojov.

Precvičovanie vašich zmyslov

Pri hraní na piane máte úžasnú príležitosť precvičiť si väčšinu vašich zmyslov. Trénovaním hrania si zároveň precvičíte zmysel pre počúvanie a vnímanie hudby. Hudba bude cez vás doslova prechádzať a následne ju budete vedieť „odovzdať“ prostredníctvom klávesov na piane.

Niektorí ľudia si myslia, že hranie len podľa sluchu je nuda, no nie je to celkom tak, pretože je to dôkaz, že ste schopný/á sa učiť pomocou vášho sluchu a rozlišovať jednotlivé tóny a zvuky. Ako inak by ste rozpoznali rozdiel medzi tónom „A“ a „C“, keď počujete hrať nejakú pieseň? 

Prvou vecou, ktorú sa pri hraní na piane naučíte, je vzhľad klaviatúry, a to vďaka vizualizácii a počúvaniu. Svoje uši môžete vytrénovať tak, aby rozoznali výšku dvoch tónov. Hovorí sa, že niektorí ľudia majú tzv. absolútny (dokonalý) sluch, vďaka čomu sa dokážu učiť tejto schopnosti rozlišovania tónov omnoho rýchlejšie. 

Je to však iba otázka tréningu vašich uší. Nenechajte sa odradiť, ak vám to nepôjde hneď od začiatku. Čím viac budete trénovať, tým lepšie výsledky budete dosahovať, a onedlho sa budete len čudovať, prečo vám to na začiatku nešlo.

Ako sa naučiť hrať na piane iba podľa sluchu

Vždy je jednoduchšie, ak viete, kde začať. Na začiatok sa oboznámte so vzhľadom klaviatúry vášho piana. Keď budete vedieť, kde približne sa jednotlivé tóny nachádzajú, bude pre vás omnoho jednoduchšie ich počas hrania nájsť. Chce to jednoducho tréning. 

Na to, aby ste sa zahĺbili do hrania, potrebujete čas a trpezlivosť. Nikto sa nenarodí so schopnosťou rozlišovať jednotlivé zvuky. Je to niečo, čo sa človek naučí počas života. Človek získa skúsenosť, ako znie napríklad tón „C“, a túto skúsenosť musí nabrať počas svojho života.

Väčšina hudobných diel sa hrá zhruba uprostred klaviatúry, kde sa nachádza aj stredné C. Vďaka tomu môžete omnoho jednoduchšie nájsť váš východiskový bod pri učení sa hre na piano len podľa sluchu. 

Sám hrám na niekoľkých hudobných nástrojoch a zistil som, že najjednoduchší spôsob, ako sa naučiť hrať na nástroji, je počúvať danú pieseň, a hlavne vedieť, kde nájsť tie správne tóny, či už je to harmonika, flauta alebo piano. Je to úžasný pocit, keď počujete hudbu v hlave a viete ju odovzdať svetu prostredníctvom piana. 

Kde nájdete pomoc pri učení sa hre na piano len podľa sluchu?

Učenie sa hre na piano len podľa sluchu nemusí byť vôbec ťažké. Na rôznych webových stránkach dnes nájdete množstvo užitočných informácií. Jedná sa napríklad o online lekcie, ako hrať na piane. Lekcie plné informácií nájdete napríklad aj na webovej stránke smartpiano.eu.

Rovnako je dôležité, aby ste si našli správneho učiteľa, ktorý vám ukáže základy hrania. Na stránke smartpiano.eu nájdete všetko, čo budete k hraniu na piane potrebovať. Ak ste už pokročilým pianistom, tiež si neváhajte pozrieť túto stránku a jej ponuku. 

Záver

Je len na vás, ako dlho vám bude trvať, kým sa naučíte hrať na piane len podľa sluchu. Vždy totiž hovorím, že keď človek niečo chce, nech za tým jednoducho ide a urobí to. Vašim najväčším nepriateľom ste vy sám/sama. Všetci občas potrebujeme určitú motiváciu, a ak nám to pomôže, môžem iba povedať, že najlepšou odmenou za dosiahnutie niečoho je pocit, že ste to dokázali. 

Počúvaním si cibríte váš sluch, čo vám pomôže pri prenášaní hudby na klaviatúru. Ak niečo dokážete počuť, dokážete to aj zahrať. Jednou z najkrajších vecí je byť schopný počuť vo svojej hlave hudbu, ktorú ste počuli pred pár dňami niekde v rádiu, a následne si túto melódiu vedieť zahrať na piane – a to všetko len vďaka vášmu sluchu.

 
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov