Ako sa naučiť hrať z nôt

5474x0

Učenie sa hre na piane je skvelá skúsenosť i zážitok. Síce si ho nemôžete vziať všade so sebou, no čo môžete urobiť je, že pozvete rodinu a priateľov na návštevu, aby si vypočuli kvalitnú klavírnu hudbu. Piano je jeden z najstarších a najúžasnejších hudobných nástrojov, ktorý mal počas predchádzajúcich storočí výrazný vplyv na zrod a vývoj mnohých hudobných žánrov.

Hoci dnes nie je tak obľúbené ako bolo kedysi, piano sa stále používa ako hlavný komponent pri tvorbe takmer každej piesne. Na stránke smartpiano.eu ponúkam rôzne návody pre začiatočníkov, ale aj pre tých, ktorí premýšľajú, že by chceli začať s učením sa hre na piano. Jedným zo špecifík hry na piano je schopnosť čítať noty z notových osnov a hárkov. Verte mi – nie je na tom nič ťažké, najmä ak sa k tomu naučíte niekoľko tipov a trikov.

Pripravil som si pre vás podrobný návod, v ktorom vám krok za krokom ukážem, ako začať.

Zohľadnite tieto dôležité tipy

Skôr, než sa dostaneme k špecifikám čítania notového zápisu pre piano, je dôležité pozrieť sa na niekoľko vecí, ktoré by vám mohli pomôcť čítať notový zápis bez výraznejších ťažkostí. Najskôr by ste sa mali čo-to naučiť o rôznych rytmoch, ktoré uvidíte znázornené na notových hárkoch pre piano. Hovoríme samozrejme o 4/4, 6/8, ¾ takte, ktoré sú pomerne bežné, a je nesmierne potrebné, aby ste ich ovládali. Keď už poznáte tieto rytmy, čítanie nôt bude omnoho jednoduchšie.

Okrem toho by ste mali určitú energiu venovať aj učeniu sa stupníc. Zlepší sa tým váš prstoklad a svalová pamäť, vďaka čomu budete noty čítať aj bez toho, aby ste sa počas hrania pozerali na to, čo robia vaše prsty. Toto, spolu s memorovaním si kľúčových pohybov, vám výrazne pomôže na vašej ceste stať sa vynikajúcim pianistom. Určite sa to nestane cez noc, no čím viac energie do toho vložíte, tým lepšie budú vaše výsledky.

Ako som napísal vyššie, hranie bez toho, aby ste sa pozerali na ruky, môže byť na začiatok ťažké, no premýšľajte o tom, ako o vašej komfortnej zóne. Keď raz začnete hrať bez tzv. „záchrannej siete“, začnete robiť chyby, no – ako isto viete – chyby sú to najlepšie, ak chcete napredovať.
Keď si pred samotným hraním dôkladne preštudujete daný notový zápis, získate viac sebavedomia a časom sa začnete pri hre viac a viac uvoľňovať, pretože už budete oboznámený/á s časťami, ktoré sa vám predtým zdali veľmi ťažké. Okrem toho sa nezabudnite pozerať aj na ostatné symboly, akými sú napríklad tempo a časové značky. Sú to totiž kľúčové komponenty pre správnu hru na piane.

Nebojte sa označiť si dôležité časti na papier a nezabudnite na fakt, že čítanie hudby z notového zápisu si vyžaduje istý tréning. Stačí sa poriadne sústrediť, pokojne dýchať, a počas procesu učenia relaxovať.

Podrobný návod

Na stránke smartpiano.eu ponúkam tipy, ako čítať hudbu pre piano. Proces sa skladá z niekoľkých krokov, ktoré sú pomerne jednoduché. Do učenia však musíte investovať určitý čas a úsilie.

Prvým krokom v rámci rozlúštenia notového zápisu pre piano je potreba naučiť sa význam jednotlivých symbolov, vrátane samotnej notovej osnovy, notových kľúčov, a nôt. Základom každého notového zápisu je notová osnova, ktorá sa skladá z piatich línií a štyroch medzier. Každá z nich predstavuje konkrétnu notu (A-G), v abecednom poradí smerom nahor.

Následne je potrebné oboznámiť sa s významom a funkciou notových kľúčov. Tie sú vo všeobecnosti dva – basový a výškový kľúč respektíve- husloví klúč. Basový kľúč sa používa pre hudobný nástroj hrajúci nižšie tóny a registre, ako napríklad tuba. Výškový kľúč sa používa pre hudobné nástroje, akým je napríklad piano. Výškový kľúč môže pripomínať obkrúžené písmeno G. Používa sa pri hre na piano, husle alebo na iné hudobné nástroje s vyššími tónmi. Voláme ho husloví klúč, ale môžme sa stretnúť aj s pojmom G klúč.

Posledným prvkom sú noty, ktoré sa vo všeobecnosti skladajú z hlavičky, nožičky a trámca. Hlavička má buď čiernu výplň alebo je bez výplne, teda je biela, a to podľa toho, či sedí na notovej linke alebo nad/pod ňou. Čo sa týka nožičky, kreslí sa ako tenká čiara, ktorá smeruje nadol alebo nahor, čo však nemá žiadny vplyv na to, ako sa tento tón hrá.

Trámec sa obvykle nachádza napravo od nožičky a určuje, ako dlho by ste mali daný tón alebo notu držať/hrať. Čím je tento trámec dlhší, tým dlhšie by táto nota mala znieť.

Či je nota otvorená alebo nie závisí od toho, koľko má dôb. Napríklad, plne otvorená hlavička noty bez nožičky má štyri doby, zatiaľ čo plne zatvorená hlavička noty s celou nožičkou má iba jednu dobu. Tieto prvky predlžujú trvanie určitej noty. Ak za notu pridáme bodku, alebo ak dve noty spojíme, tiež to znamená, že by sme daný tón mali držať dlhšie. Na druhú stranu, trámce medzi notami zdôrazňujú kratšie trvanie a rýchlejšie tempo.

Čo sa týka analyzovania časových symbolov, mali by ste vedieť dve veci – vrchné číslo označuje počet dôb počas jedného taktu, a spodné číslo zdôrazňuje hodnotu jednej noty.

Keď sa naučíte význam všetkých týchto značiek, môžete sa začať učiť hrať melódiu. Nemusíte sa báť, že urobíte nejakú chybu – potrebné je sa z týchto chýb poučiť a napredovať. Využite napríklad to, že žijeme v dobe vyspelých technológií. Stiahnite si nejaké bezplatné aplikácie s notami a pri učení sa jednoducho bavte!

Záver

Ak milujete hru na piane, nič pre vás nebude ťažké. Učenie sa nôt zaberie určitý čas, no nakoniec sa pri hre budete cítiť pohodlne a budete schopný/á prečítať akýkoľvek notový zápis. Postupujte podľa vyššie uvedených tipov a nebojte sa robiť chyby. A hlavne sa nezabudnite pri učení baviť!



 
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov