10 Zaujímavostí zo života Ludwiga van Beethovena

8558x0

Vedeli ste, že v kurze Smart Piano level 1 sa venujeme 2 skladbám, ktoré zložil Ludwig van Beethoven (1770-1827)?

Ide pravdepodobne o jedného z najznámejších skladateľov. Jeho hudba a život sú neuveriteľne zložité, preto som sa rozhodol, priblížiť Vám zopár zaujímavých faktov z jeho života.

1. Nikto nevie presne určiť Beethovenov dátum narodenia. Pokrstený bol 17. decembra 1770. V tej dobe a regióne, kde sa narodil Beethoven, bolo pre katolícku cirkev tradíciou krstiť deň po narodení. Väčšina vedcov preto akceptuje 16. december ako Beethovenove narodeniny.

2. Beethovenov otec (učiteľ hudby) chcel označiť svojho syna za zázračné dieťa, preto pri jeho verejnom vystúpení klamal o veku mladého Beethovena. Ludwig dlhú dobu veril, že sa narodil v roku 1772 namiesto roku 1770.

3. V marci 1787 Beethoven odcestoval do Viedne s úmyslom študovať u Mozarta. Jeho návšteva netrvala dlho. Dva týždne po príchode sa dozvedel, že jeho matka je chorá, a vrátil sa do svojho domova v nemeckom Bonne. Krátko nato zomrela jeho matka a jeho otec podľahol alkoholizmu. Ludwig sa začal starať o svojich dvoch mladších bratov. Po piatich rokoch pobytu v Bonne si Beethoven v roku 1792 konečne splnil svoj sen, presťahovať sa do Viedne.

4. Beethoven začal strácať sluch už v ranom veku. Už od roku 1801 v listoch s jeho priateľmi, popisuje príznaky. Do svojich 44 rokov takmer úplne stratil sluch, zúfalo sa to snažil skryť pred všetkými, dokonca aj pred svojimi najbližšími priateľmi. To malo veľký vplyv na jeho spoločenský život a Beethoven o tom napísal: „Dva roky som sa vyhýbal takmer všetkým spoločenským stretnutiam, pretože som nedokázal ľuďom povedať : „ Som hluchý “. „Keby som patril k inej profesii, bolo by to jednoduchšie, ale v mojej profesii je to hrozný stav.“ Nikto nepozná príčinu Beethovenovej hluchoty, aj keď niektoré teórie ako možné príčiny uvádzajú týfus alebo autoimunitné poruchy. Povráva sa aj, že jeho hluchota bola následkom bitiek, ktoré dostával od otca.

5. Beethoven sa prvýkrát zamiloval do mladej grófky menom Julie Guicciardi v roku 1801, nemohol si ju však vziať, pretože jej rodičia s tým nesúhlasili. Práve jej venoval klavírnu sonátu č. 14 „Moonlight“.O niekoľko rokov neskôr sa zamiloval do ďalšej grófky Josephine Brunswickovej, potom, čo jej začal dávať hodiny klavíra v roku 1799. Napísali si množstvo milostných listov, avšak jej rodina trvala tiež na ukončení vzťahu.

6. Symfónia č. 9 bola najprogresívnejšia zo všetkých a ako prvá začala využívať celý zbor. Aj keď napísal oveľa menej symfónií ako jeho slávni predchodcovia Mozart (41) a Haydn (106), sú nepochybne zložitejšie a majú oveľa väčšiu dĺžku.

7. Mnohé z Beethovenových portrétov sú založené na životnej maske, ktorá bola zhotovená v roku 1812. Je vykreslený ako nešťastný alebo nahnevaný, pretože na to, aby si mohol vziať životnú masku, musel ležať úplne bez úsmevu.

8. Beethoven miloval makaróny a syr!

9. Dodnes sa s určitosťou nevie, či sa skladba Pre Elišku mala pôvodne tak aj volať. Podľa jednej teórie sa mala volať Pre Terezu. Niektorí vedci tvrdia, že Ludwig Nohl zle opísal názov skladby v staronemčine ako Pre Elišku (Für Elise), namiesto Pre Terezu. Touto Terezou mala byť údajne hudobníčka Therese Malfattiová, ktorú skladateľ v roku 1810 požiadal o ruku.

10. Beethoven zomrel 26. marca 1827, vo veku 56 rokov. Je pochovaný vo Viedni. Jeho pohreb bol veľkou udalosťou a v smútočnom zástupe sa zúčastnili tisícky ľudí, aby vyjadrili poctu veľkému skladateľovi.

 
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov