Aká je úloha pedálov na piane?

5685x0

Piano je komplexný hudobný nástroj, ktorý sa skladá zo strún, kladiviek, kolíkov, 88 kláves a z dreveného tela nástroja, ktoré zaručuje jeho stabilitu. A nesmieme samozrejme zabudnúť ani na pedále. Tento nástroj si zachováva svoj vzhľad už dlhé stáročia, a rovnako je dlhé stáročia veľká zábava hrať na tomto hudobnom nástroji. 

Či už chodíte do hudobnej školy alebo len premýšľate, že by ste začali s učením hry na piano, odporúčame vám pozrieť si stránku smartpiano.eu, ktorá je pre začiatočníkov jedným z najlepších sprievodcov vo svete učenia sa hre na piano. Ak ste v tomto obore nový/á, určite máte mnoho otázok. Jedna z otázok môže byť: „Na čo vlastne slúžia tie pedále?“. Som veľmi rád, že sa pýtate. 

Skôr, než sa dostaneme k vysvetleniu ich účelu a k objasneniu niekoľkých techník, chcem povedať, že iba dva pedále sú univerzálne, a tretí pedál je obvykle doplnkový alebo voliteľný, najmä podľa výrobcu alebo modelu, ktorý ste si kúpili. Na čo teda čakáte? Poďme do toho! 

Účel pedálov piana

Hoci pre vás mám niekoľko tipov, ako správne používať pedále piana pre celkové vylepšenie vášho hrania na tomto nástroji, najskôr by som chcel prebrať ich základný účel a funkciu.

Základným a pravdepodobne najhlavnejším pedálom z tejto trojice je tzv. sustain pedál. Používanie pedála nie je povinné, ale vo väčšine klasických diel sa bez použitia tohto pedála nezaobídete. Tento pedál prispieva k tzv. alikvotnej rezonancii.

Keď pustíte kláves, kladivko sa vráti späť na svoje miesto a struny, ktoré predtým vibrovali, stíchnu; keď však zatlačíte sustain pedál, nielen struny, na ktorých sa práve hrá, budú ďalej znieť a vibrovať, ale bude to platiť aj pre struny, ktoré boli predtým utlmené tlmiacou doskou. Účelom sustain pedálu je teda obohatiť akustické vlastnosti piana.

Druhý pedál je tzv. „sostenuto“, ktorý je potrebný pri hraní akordov alebo basových tónov. Ako aj pri pedáli uvedenom vyššie, tak aj tu platí, že predlžuje tón nôt, ktoré aktuálne hráte, no trvanie tónov, ktoré hráte potom, je normálne. Hudbe to pridáva efekt bohatosti, vďaka čomu budete môcť udržať akord a zároveň hrať aj iné tóny. 

Na ľavej strane sa nachádza pedál „una corda“, ktorý má za úlohu zmäkčiť zvuk tónu, ktorý práve hráte. Každá nota aktivuje tri struny, na ktoré kladivko udrie v rovnakú chvíľu – zmenou mechaniky sa tiež zmení výsledný zvuk. Vďaka použitiu pedálu una corda kladivko udrie iba do dvoch strún, zatiaľ čo tretia struna zostane nedotknutá.

Tipy k používaniu pedálov piana

Už sme si vysvetlili hlavný účel týchto pedálov, a je čas, aby som vám povedal niekoľko tipov, ako z týchto komponentov piana vyťažiť maximum. Ako uvádzam na stránke smartpiano.eu, udržanie si správnej polohy tela počas hry na piane je veľmi dôležité, a to hneď z niekoľkých dôvodov.

Keď budete mať chodidlá položené na zemi, pohodlne dosiahnete na pedále. Druhým dôvodom je, že nebudete musieť vykonať žiadny zbytočný pohyb, ktorý by mal vplyv na vašu hru. 

Čo sa týka správnej polohy chodidiel, hlavné je, aby ste ľavú nohu mali položenú pred pedálom una corda, a pravú nohu pred sustain pedálom. Uistite sa, že vaše nohy sú mierne vystreté a že prsty chodidiel sú pri koncoch pedálov. Ak sa necítite príliš pohodlne, možno vám pomôže, keď si nohy posuniete o niekoľko centimetrov pre lepšiu kontrolu nad pedálmi a zabránenie náhlemu pusteniu pedála.

Existuje niekoľko rôznych metód používania pedálov, vrátane plného zošliapnutia, polovičného alebo štvrtinového, atď. Prvá metóda znamená, že pedál zatlačíte na maximum a potom ho jemne budete púšťať. 

Polovičné zošliapnutie sa používa na zjemnenie efektu sustain pedála, sostenuto, alebo una corda pedála. Ďalšou metódou je štvrtinové zošliapnutie pedála, ktorého výsledkom je iba jemný efekt s rovnakým účelom, aký je uvedený vyššie.

Pred tým, než začnete experimentovať s rôznymi technikami používania pedálov, je potrebné sa zoznámiť s relevantnými označeniami na notovom zápise. Na niektorých môže byť napísané „sost ped“, a inde sa uvádza hviezdička ako pokyn na uvoľnenie pedála.

Ak v notovom zápise nie sú žiadne informácie o používaní pedálov, je potrebné sa v hre na piano zlepšiť a pridávať jednotlivé efekty podľa vlastného uváženia – používanie pedálov by sa však nemalo preháňať, pretože príliš veľa „sustain“ efektu neznie veľmi dobre.

Hlavne by ste sa vždy mali sústrediť na koordináciu pohybov vašich rúk a nôh. Takto si osvojíte najlepšiu techniku používania pedálov a budete môcť pohodlne používa všetky tri pedále bez neustáleho upravovania vašej polohy.

Techniky používania pedálov

Pred ukončením tohto článku by som vám chcel predstaviť niekoľko techník používania pedálov, o ktorých si povieme niečo bližšie. Prvá technika sa nazýva simultánne používanie pedálov, ktorá je najbežnejšou technikou a dosiahne sa pri súčasnom hraní klávesy a zošliapnutí pedála. Konkrétny tón alebo akord, ktorý zahráte, bude znieť hlbšie a bude mať dlhší sustain efekt. 

Druhou bežnou technikou je predbežné používanie pedálov, ktoré prakticky zahŕňa zatlačenie jedného z troch pedálov pred zahratím tónu. Týmto spôsobom sa dôraz aplikuje na rezonanciu piana a dosiahnete očarujúci zvuk.

Posledná technika je zošliapnutie pedála po zahratí nejakého tónu alebo akordu, na ktorý sa má efekt pedála aplikovať. Toto tzv. oneskorené použitie pedála sa používa na krajšie prepojenie akordov a ďalších (nadchádzajúcich) tónov. 

Záver

Keď sa naučíte, čo jednotlivé pedále dokážu, budete ich môcť účinne využiť pri hre na piane. Správnym používaním troch pedálov (alebo dvoch na niektorých modeloch) premeníte bežnú hru na piane na niečo úžasné. Všetko je to samozrejme spojené so správnou polohou tela, správnou koordináciou rúk a nôh, a nabratím sebavedomia v rámci používania rôznych techník, ktoré môžete pokojne využívať striedavo.

 
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov