Ako sa naučiť hrať na klavír

15934x0

Tu je trocha motivácie pre všetkých, ktorí chcete hrať na klavíri. Nebolo by pekné hrať na klavíri? Predstavte si, že sedíte za klavírom na priateľskej narodeninovej oslave a začnete hrať piesne Richarda Claydermana, alebo dokonca hrať rock and roll, alebo piesne od vašich obľúbených hudobníkov. Len si to predstavte.
Je pre Vás hra na klavíri to, čo by ste sa chceli naučiť, aj keď nemáte žiadne predchádzajúce hudobné skúsenosti? Existuje množstvo kníh, ktoré tvrdia, že vás môžu naučiť hrať na klavír za 21 dní, niektoré dokonca tvrdia, že vás môžu naučiť hrať na klavíri za päť minút 🙂

Zamyslite sa však,  aká bude kvalita vášho hrania na klavíri, ak sa budete učiť iba pár minút, alebo pár dní resp. týždňov. Je podľa Vás možné naučiť sa hrať na klavír bez profesionálneho vedenia? Myslíte, že môžte hrať na klavír bez základov, ktoré sa naučíte z hudobnej teórie?

Na klavír sa môžete začať učiť hrať v akomkoľvek veku. Jedno príslovie hovorí: „Nikdy nie si príliš starý na to, aby si sa začal učiť.“ Je to naozaj pravda a toto príslovie možno aplikovať aj na výučbu klavíra. 

Nikdy nie si príliš starý na to, aby si sa naučil hrať na klavír. Nie si príliš starý na to, aby si sa v ktorejkoľvek fáze svojho života niečo naučil. Aj keď sa chcete naučiť hrať na klavír vo veku 60 alebo 70 rokov, alebo dokonca 80 rokov, môžete sa stále naučiť hrať. Nehovorím, že ak sa začnete učiť hrať na klavíri vo veku 80 rokov, stanete sa budúcim svetovým Mozartom alebo Chopinom 🙂

Je možné naučiť sa čokoľvek, ak do toho vložíte svoju myseľ, svoje srdce a veľa tvrdej práce. Ak sa chcete naučiť hrať na klavír vo veku 10 rokov, môžete to urobiť. Hranie na klavíri je pre každého, či už je vám 10 rokov, alebo ak máte 75 rokov, môžete sa naučiť hrať na klavír, samozrejme, s ohľadom na svoju fyzickú kondíciu vo vyššom veku. Ale aspoň budete k sebe féroví. Ak to nedokážete fyzicky urobiť, radšej to neskúšajte, neubližujte si a netrestajte sa 🙂

Ale ak ste fyzicky schopní, neľutujte všetky roky premrhané tým, že ste sa z určitého dôvodu neučili v rannom veku. Už sa nemusíte báť, pretože môžete hrať na klavír. Ak ste ešte stále mladí a snívate o hre na klavíri, nenechajte sa ničím zdržiavať.

Ak si nemôžete dovoliť klavír, môžete začať aj s elektronickým pianom. Pozrite sa na FB marketplace, bazoš a podobné portály, kde sa dá kúpiť klavír veľmi lacno.

Ale lekcie hudby sú také drahé!

To je veľká pravda – hodiny hudby sú drahé. Nie každý má peniaze, ktoré môže minúť za veci, ako sú hodiny klavíra alebo hudobnej teórie. Je tiež pravda, že ak chcete dobré veci, musíte za ne platiť. Inými slovami, dostanete to, za čo platíte. Väčšina hudobných učiteľov si chce zachovať dobré meno, referencie a ceny držia vysoko.

Ale potom sú tu tí z nás, ktorí jednoducho nemajú peniaze ani čas na hodiny klavíra. Ste potom odsúdení na neúspech ešte skôr, ako začnete, len kvôli nedostatku finančných prostriedkov alebo nedostatku času? Je učenie sa na klavír iba pre šťastných ľudí? Nie! Hranie na klavír je pre každého a vďaka pokrokovým technológiám, ktoré má dnešný svet, ako je aj prístup na internet, je možné, aby sa každý, kto sa chce naučiť hrať na klavír, aj hrať naučil.

Kde sa môžete naučiť hrať na klavír?

Ak ste sa rozhodli naučiť sa hrať na klavíri a ste ochotní venovať hodiny a hodiny cvičeniu, existuje veľa možností, ako sa naučiť hrať na klavíri. Môžete ísť do knižnice a nájsť knihy v hudobnej časti, kde sa dozviete, ako hrať.

Pokiaľ ide o internet, môžete nájsť viacero webových stránok, ktoré tvrdia, že vás môžu naučiť hrať na klavír za pár minút. Pri výbere toho správneho spôsobu výučby však buďte opatrní. Existuje veľa webových stránok, na ktorých autorom vôbec nezáleží, či sa skutočne naučíte hrať na klavír alebo nie, pokiaľ im dokážu zarobiť zopár eur.

Na druhej strane však existujú niektoré webové stránky, ktoré vám poskytnú dobré rady a spôsob na dosiahnutie vášho cieľa, stať je naučiť sa skutočne hrať na klavír. Jedným z vynikajúcich webov je web https://smartpiano.eu/ . Na tejto webovej stránke sa naučíte, ako hrať na klavír pomerne jednoducho, rýchlo a za dobrú cenu. Máte zaručené, že za vaše peniaze získate vysokú protihodnotu.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Ako sa naučiť hrať na klavír

„Ako“ môže znamenať jednu vec pre jedného a úplne inú vec pre druhého. Niektorí sa môžu pýtať: „Mám na to čas ?,“ a iní sa môžu pýtať: „Ako nájdem niekoho, kto ma naučí hrať?“

Mnohokrát budete počuť výhovorku: „Nemám čas na cvičenie.“ „Musím robiť každý deň tisíc vecí,“ a „kedy budem mať čas na cvičenie na klavíri?“ „Kde si nájdem čas navštevovať hodiny na hudobnej škole alebo s učiteľom? “čo je samozrejme dobrý spôsob, ako sa naučiť, ak nemáte vlastný klavír.

Otázkou nie je, či máte dosť času, alebo či nájdete správneho učiteľa. Je to o tom, či odstránite všetky výhovorky, ktoré vás brzdia vo vašom rozhodnutí, či naozaj chcete hrať na klavíri.

Naozaj si chcete splniť tento sen? Budete sa musieť naučiť hrať na klavíri. Musíte sedieť na stoličke pred klavírom a začať cvičiť. Ak ste úprimní vo svojej túžbe naučiť sa hrať na klavíri, nájdete spôsob.

Neexistuje žiadny iný spôsob, ako sa naučiť hrať na klavír alebo iný nástroj. Klavír je zábavný a jedinečný nástroj. S troškou vedomostí o klávesoch a poznatkoch, samozrejme aj s množstvom praxe sa môžete naučiť hrať na klavíri sami.

Aj keď nájdete peniaze a čas na profesionálneho učiteľa hudby a klavíra, vždy bude záležať na vynaloženom úsilí, či sa chcete naučiť hrať na klavír alebo nie.

Niektoré ciele a rady pri učení ako hrať na klavíri

Spravujte svoj čas

Mali by ste si vyhradiť čas na cvičenie na klavíri. Ak je to možné, skúste cvičiť každý deň v rovnakom čase. Ako sa hovorí, cvičenie robí majstra, a to sa týka aj hry na klavíri. S odhodlaním a trpezlivosťou sa môžete stať dobrým hráčom na klavíri, dokonca aj majstrom.

Spomaľte

Neponáhľajte sa pri cvičení dúfajúc, že Vám to pôjde rýchlejšie. Čokoľvek čo cvičíte, cvičte pomaly a správnym spôsobom. Predtým, ako začnete cvičiť, uistite sa, že cvičíte správnym spôsobom, a takto cvičte hneď od začiatku. Neponáhľajte sa a cvičte správnym spôsobom.

Získajte pohodlie pri vašom nástroji

Klavír nie je, žiaľ, jedným z najjednoduchších hudobných nástrojov na učenie. Ale o to väčšia bude vaša radosť, ak to na ňom zvládnete a naučíte sa hrať. Naučte sa, ako správne sedieť pri klavíri. Telo držte vzpriamene, uvoľnite ho a ruky položte taktiež uvoľnené na klávesnicu. Pri hre nezdvíhajte ramená. Udržujte ich uvoľnené a ruky nechajte visieť uvoľnene pozdĺž vášho tela.

Viac informácií nájdete v tomto videu

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Vyzvite sami seba

Neustále sa vyzývajte. Ak ste sa naučili dobre niektorú skladbu nezostávajte pri nej príliš dlho. Zahrajte si ju pre radosť a hľadajte nové skladby a nové klavírne výzvy, ktoré Vás budú posúvať stále vpred. Je to najlepší spôsob, ako sa na klavíri môžete neustále zdokonaľovať.

Hľadajte inšpiráciu a motivujte sa

Nájdite si učiteľa, knihu alebo webovú stránku, ktorá vás inšpiruje stále k väčším veciam, ako je napríklad web https://smartpiano.eu/ ktorý ponúka skutočne množstvo informácií.

Záver

Nedovoľte, aby vás niekto odstrašil, alebo Vám dal múdre rady o tom, čo môžete a čo nemôžete dosiahnuť. Svet je plný ľudí, ktorí počúvali iných ľudí, ktorí v nich neverili, že majú schopnosť dosiahnuť čo chcú.

A potom sú tu milióny ľudí, ktorí nepočúvali všetky tieto negatívne komentáre, išli kam chceli a robili to čo museli, aby si splnili svoje sny.

Nájdu sa aj takí, ktorí Vám povedia, že je to úplná strata času. Umožníte iným ľuďom diktovať, čo môžete a čo nemôžete robiť so svojím časom? Aj keď sa  učíte hrať na klavíri iba pre seba a svojich blízkych, dôležitý je fakt, že dosiahnete svoj cieľ a šťastie tým, že robíte radosť hrou sebe, rodine a svojim najbližším.

To by mal byť dostatočný dôvod, aby ste pokračovali vo svojom úsilí. Naučili sa hrať na klavíri a dosiahli svoje celoživotné sny.

 
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov