Ako dlho trvá naučiť sa hrať na klavíri?

9943x0

Klavír nie je najjednoduchším nástrojom na učenie. Napriek tomu s obetavosťou a trpezlivosťou to zvládne každý. Dĺžka naučenia sa hrať na klavíri závisí od vášho prirodzeného talentu a koordinácie rúk, ako aj od času, ktorý ste ochotní každý deň do učenia investovať.

Ďalším dôležitým faktorom je tiež to, či sa na ňom naučíte hrať sami pomocou YouTube alebo video kurzu, ako je napríklad na webovej stránke https://smartpiano.eu/, alebo si nájdete učiteľa.

V závislosti na kvalite lekcií, vašej snahe a predchádzajúcich skúsenostiach s inými nástrojmi si môžete byť istí, že získate klavírnu zručnosť už za pár mesiacov až rokov. Aj keď nemôžeme prísť s univerzálnym záverom, vedzte, že čím viac ste odhodlaní, tým rýchlejšie sa dostavia výsledky. Jedno je však isté a to, že ak vydržíte pri klavíri po dobu aspoň piatich rokov môže sa z vás stať slušný hráč na tento nástroj.

Aby sme sa mohli viac ponoriť do tejto problematiky, musíme sa pozrieť na dalšie faktory, ktoré ovplyvňujú váš progres.

Čo ovplyvňuje váš pokrok?

Než začneme diskutovať o niekoľkých kritických tipoch pre začiatočníkov, je dôležité hovoriť o faktoroch, ktoré môžu spomaliť váš postup. V prvom rade bude dôležité získať správne základy, ktoré patria ku hre na klavír a taktiež pochopiť princípy hudobnej teórie.

Skúsený učiteľ vám vie dať potrebné rady a tipy ako začať. Potrebujete zlepšiť koordináciu vašich rúk, vybudovať cit pre melódiu, rytmus, zlepšiť sluch a mali by ste sa naučiť čítať hudobné písmo, ktorým sú noty. Taktiež by ste mali prehrať čo najviac cvičení a skladieb. Môžete využiť služby súkromeho učiteľa, alebo sa možte učit s kurzom pre začiatočníkov https://smartpiano.eu/ 

Poznámka- pozor na zlých učiteľov, aj takí existujú 🙂

Druhým dôležitým faktorom je navyše množstvo času, ktoré venujete cvičeniu. Rovnako ako šport, ak sa chcete na klavíri stať skutočne dobrým, budete musieť denne cvičiť niekoľko hodín. Áno, môže to znieť ako veľa, ale ak chcete dostať niečo do  svalovej pamäte, budete musieť veľa trénovať. Čím viac budete cvičiť, tým sa pre vás hra na klavíri bude stávať prirodzenejšiou. Postupom času budete môcť sledovať vaše zlepšenie, ktoré Vás bude poháňať vpred. Cvičte minimálne aspoň hodinu denne.

Tipy pre začiatočníkov

Spolu s niekoľkými faktormi, ktoré ovplyvňujú váš pokrok, ako sú tie, ktoré sme spomenuli vyššie, existuje aj niekoľko tipov a trikov, ktoré môžete implementovať, aby ste dosiahli lepší výsledok. Ak ste úplným nováčikom a nemali ste žiadne predchádzajúce skúsenosti s klavírom alebo inými nástrojmi, odporúčame vám, aby ste si prešli kurz pre začiatočníkov na stránke https://smartpiano.eu/ .

Po prvé, mali by ste byť otvorení sluchovému tréningu. Umožní vám to improvizovať a hrať rôzne hudobné kúsky a pri počúvaní toho, ako hrajú druhí umelci, budete môcť stále vylepšovať svoju techniku. Čím viac budete počúvať ostatných, tým sa stanete lepšími. To ale neznamená, že by ste mali zanedbávať prax najmenej hodinu denne.

Druhým dôležitým tipom je, že na klavír by ste nemali hrať zbytočne silno alebo surovo. Zamerajte sa na technické cvičenia, stupnice, akordy a hrajte ich rozličnými spôsobmi (legato, staccato) a v rôznych tempách. Počúvajte, aký zvuk ide z vášho klavíra a váše hudobné cítenie vám napovie, či je zvuk správny. Čím viac budete trénovat prsty, tým sa stanú flexibilnejšími a zahrajú viac tónov s vynaložením menšieho úsilia.

Najprv cvičte každú ruku zvlášt a potom obe dohromady. Ak zotrváte dostatočne dlho, raz príde čas, keď si zoberiete skladbu a budete ju hrať hneď oboma rukami. Avšak tento proces sa nedá nijako preskočiť alebo urýchliť. Chce to len čas a vašu trpezlivosť. 

Trénujte svoju pamäť. Čím rýchlejšie si zapamätáte skladbu, tým ľahšie sa vám bude hrať. Hlavne preto, že nebudete musieť rozdeliť svoju koncentráciu medzi koordináciu rúk a správne čítanie nôt.

Môžete si precvičiť zapamätanie skladby, aj keď nie ste pri klavíri – predstavte si klávesnicu a zahrajte si skladbu v hlave tesne predtým, ako idete spať. Verte tomu alebo nie, táto technika funguje, pretože štúdie uviedli, že skúsení klaviristi boli schopní praktizovať svoju techniku ​​v REM fáze spánku.

Presnosť

Pred tým ako začnete hrať rýchlo, uistite sa, že hráte všetky noty správne. Presnosť by mala vždy predchádzať tempu. Taktiež, ak je klavírny kúsok dlhší, cvičte najprv kratšie úseky, osvojte si ich a potom pokračujte ďalšími. 

Hrajte vždy skladby primerané vašej úrovni zručnosti. Výberom príliš tažkých skladieb, zbytočne bránite svojmu pokroku. Namiesto toho investujte čas do zdokonalenia vašej súčasnej techniky, presnosti a rýchlosti hrania kúskov, s ktorými sa už cítite pohodlne. Všetko musí prísť postupne.

Záver

Ako dlho trvá naučiť sa hrať na klavír, bude záležať výlučne na vás. Čím viac budete hrať, tým rýchlejšie sa budete zdokonalovať.

Investíciou do odborných kurzov alebo učiteľa získate tipy a triky, ako zlepšiť vašu techniku, a postupovať tak oveľa rýchlejšie, ako keby ste sa učili úplne sami. Pamätajte, že vaše úsilie sa oplatí, pretože klavír je vynikajúci nástroj, na ktorom sa naozaj oplatí hrať.

 
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov