Ako naladiť klavír– Kompletný návod krok za krokom

5269x0

Hudba je úžasná forma umenia, ktorá človeku umožňuje vyjadriť svoje pocity a myšlienky prostredníctvom silných tónov a inšpiratívneho textu. Dnes poznáme množstvo rôznych žánrov, a v každom z nich sú nejakým spôsobom zapojené hudobné nástroje. Je síce pravda, že dnes sa pri hudobnej tvorbe stále viac využívajú elektronické zariadenia, a zvuk hudobných nástrojov je imitovaný počítačmi alebo audio zariadeniami.

Keď však človek vie hrať na nejaký hudobný nástroj, považuje sa to za veľmi užitočnú zručnosť, vďaka ktorej sa napríklad počas svojho voľného času môžete uvoľniť alebo vám táto zručnosť otvorí nové možnosti vo vašej kariére. Jedným z najlepších hudobných nástrojov, na ktorý sa môže človek naučiť hrať, je piano. Hoci nie je tak mobilné ako gitara, piano je možné použiť na hranie rôznych piesní rôznych žánrov, od klasickej hudby, až po hip-hop.

Ak chcete začať, odporúčame vám pozrieť sa na stránku smartpiano.eu, ktorá vám bude slúžiť ako hodnotný zdroj informácií pre začiatočníkov. Na tejto stránke som si pre vás pripravil niekoľko tipov, ako sa uistiť, že vaše piano je správne naladené. Poďme sa na to pozrieť bližšie.

Tipy, ako sa uistiť, že vaše piano je správne naladené

Piano má o niečo komplikovanejšiu konštrukciu než klasická gitara, no ak ovládate mechaniku tohto nástroja, jeho ladenie nemusí byť také náročné. Ešte predtým, než sa pozrieme na jednotlivé kroky, ktoré sú súčasťou celého procesu ladenia, mám pre vás niekoľko tipov, ktoré by ste mali zvážiť.

Ak túto prácu nechcete robiť sami a svojpomocne, mali by ste kontaktovať certifikovaného technika. Keď si k tejto práci pozvete nejakého odborníka, uistite sa, že má potrebný certifikát na ladenie pián, a že úspešne absolvoval aspoň tri potrebné skúšky, vrátane dvoch kurzov a jedného testovacieho ladenia.

Ďalším dobrým spôsobom, ako rozpoznať dobrého ladiča pián, je zistiť si jeho reputáciu alebo dať na názor od vášho známeho – či už nájdete nejaké recenzie na internete alebo vám ho odporučí váš kamarát, akýkoľvek druh takejto recenzie môže byť pre vás veľmi užitočný. Okrem toho by aj výrobca, od ktorého ste piano kúpili, mal mať k dispozícii kontakty na spoľahlivých odborníkov, ktorí vám pomôžu s ladením.

Ako naladiť piano – základy

Či už budete piano ladiť svojpomocne alebo to bude za vás robiť odborník, vždy je dobré poznať základy, ktoré súvisia s prípravou piana na proces ladenia.

Najskôr je nesmierne dôležité vyčistiť všetok prach a špinu z oceľových strún alebo z ozvučnej dosky. Tento krok môže mať obrovský vplyv na to, ako bude piano znieť, keď bude naladené. 

Potom nasleduje nastavenie kladivka jeho priložením na strunu, vyplnenie drážok a ozvučenie kladivka, aby znelo jemnejšie alebo tvrdšie. Toto sú základné kroky pri ladení piana.

Nasleduje posledný krok pred procesom samotného ladenia. Technik by mal chromaticky otestovať všetkých 88 kláves, a to aj niekoľkokrát. Po tomto testovaní získa dostatok informácií o klávesoch, ktoré bude potrebné preladiť.

Ak chcete celý tento proces vykonať sami, je samozrejmé, že k tomu budete musieť mať vhodné nástroje. Ako odporúčam aj na stránke smartpiano.eu, najlepšie bude, ak si potrebné náradie vyhľadáte online v špecializovaných obchodoch.

Takto si budete môcť vybrať medzi nástrojmi určenými pre začiatočníkov a pokročilých, náradie podľa cenových kategórií alebo druhu piana, ktoré používate. Medzi najdôležitejšie nástroje patrí klúč na ladenie pián, ku ktorému by ste si mali kúpiť veľký i malý koncový nástavec, a tiež niekoľko dusitiek rôznych veľkostí.

Ak nemáte dostatok peňazí na to, aby ste investovali do kvalitného setu vybavenia na ladenie pián, môžete použiť alternatívu v podobe chromatickej ladičky. Pre niekoho, kto ešte len začína a má naozaj veľmi obmedzený rozpočet, je inštalácia ladiaceho softvéru do smartphonu alebo tabletu asi najlepšou možnosťou, ako získať referenčné tóny. 

Ladenie piana – krok za krokom

Ako som už napísal vyššie, prvým krokom pri ladení piana je vyhľadanie vhodného technika alebo investovanie do vybavenia na ladenie, s ktorým budete následne pracovať. Ak ste sa rozhodli, že do ladenia sa pustíte sami, a máte aj potrebné nástroje, môžeme prejsť k rozobratiu piana, aby sme sa dostali k oceľovým strunám.

Podľa veľkosti vášho piana a jeho vnútorných častí použite vhodné skrutkovače, ktoré vám pomôžu ho otvoriť bez rizika poškodenia jednotlivých komponentov. Ak sa chystáte naladiť piano po prvýkrát, odporúčame vám venovať určitý čas zoznámeniu sa s jednotlivými strunami. Takto si budete aspoň istý/á, že nebudete prelaďovať klávesy, ktoré sú naladené správne.

Prvý tón, ktorý by ste mali naladiť, je tzv. stredný-vysoký tón. V tomto prípade by ste mali vedieť, že bežným ladiacim štandardom pre koncerty je frekvencia 440Hz, no pred niekoľkými storočiami to bola hodnota 432Hz, ktorá je považovaná za prirodzenejšiu. To je však úplne iný príbeh. Takže, stlmte prvé dve struny a tretiu strunu nalaďte podľa referenčného tónu chromatickej ladičky.

Potom uvoľnite dusidlo prvých dvoch strún a nalaďte ich v súlade s treťou strunou. Keď nájdete správne hodnoty, zabezpečte, aby sa tieto hodnoty zachovali – urobíte to nastavením kolíka (buď uťahovaním alebo uvoľňovaním, až kým nedosiahnete správnu výšku tónu).

Od tohto bodu by ladenie piana malo byť pomerne jednoduché. Pokračujte na tón nižšieho „A“ použitím stredného-vysokého tónu „A“ ako referenčného tónu, a takto pokračujte až do konca procesu ladenia. Najlepšie si správnosť procesu ladenia overíte otestovaním naladenia na každej durovej triáde – a ak budete počuť, že niečo nie je v poriadku, vráťte sa a tóny upravte.

Keď bude proces dokončený, sadnite si a zahrajte si niekoľko vašich obľúbených piesní. Takto najlepšie zistíte, či ste ladenie vykonali správne. Následne, podľa výsledku vašej práce, môžete piano zavrieť, alebo investovať do ladenia viac času i námahy.

Záver

Svojpomocné ladenie piana je náročná úloha, ktorá nie je určená pre začiatočníkov. Ak to však chcete aj napriek tomu skúsiť, určite si zožeňte všetky potrebné nástroje alebo aspoň investujte do kvalitnej chromatickej ladičky, ktorá vám umožní počuť presné referenčné tóny. Ako náhradu ladičky je možné použiť aj aplikáciu do smartphonu.

Mali by ste vedieť, že ani tým najskúsenejším ladičom pián sa nemusí ladenie podariť na prvýkrát – nebojte sa tón otestovať aj niekoľkokrát a do zbierania skúseností investujte čo najviac času, až kým nebudete spokojný/á s tým, čo počujete. Veľa šťastia! 

 
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov